FINAŁ - III ETAP - KOBYŁKA

5 grudnia (niedziela) 2021 r.
Zespół Szkół Publicznych nr 2 w Kobyłce,
ul. Orzeszkowej 3/5
Wyznacz trasę

KOBYŁKA
INFORMACJE
OPIS TRASY
PROGRAM ZAWODÓW
MAPA TRASY

Kobyłka to mazowieckie miasto położone w stołecznym obszarze metropolitarnym, oddalone o 17 km od Warszawy w kierunku północno-wschodnim. Miasto jest bardzo atrakcyjnym miejscem do osiedlania się. Łączy 2 niezwykle cenne zalety: leży nieopodal Warszawy, a równocześnie gwarantuje zacisze. Doceniło to już wiele rodzin oraz firm. W ostatnich latach rozpoczął się tu znaczny rozwój budownictwa mieszkaniowego. Jak grzyby po deszczu rosną domy jednorodzinne i wielorodzinne. Wraz z nimi przybywają nowi mieszkańcy. Kobyłka jest też jednym z tych wyjątkowych miast na Mazowszu, które mogą się poszczycić wspaniałym zabytkiem klasy zero – kościołem okrzykniętym PERŁĄ BAROKU NA MAZOWSZU. Zabytkowy kościół pw. Świętej Trójcy to skarb miasta. Tereny leśne stanowią tu 22% powierzchni. Składają się na nie okoliczne lasy oraz obszar rezerwatu przyrody Grabicz. Teren lasów obsługiwany jest przez Nadleśnictwo Drewnica. Miasto ma bogatą historię. Tu miały miejsce ostatnie bitwy Insurekcji Kościuszkowskiej i na tej ziemi, w pobliskim Ossowie, miał miejsce Cud nad Wisłą. Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z początku XV wieku. Niegdyś nosiła ona nazwę Targowa Wola od odbywających się tu targów koni.

Kobyłka w Internecie: www.kobylka.pl

Kobyłka (FAN – 7 km, MINI – 16 km, MAX – 30 km). Trasa składa się z 14-kilometrowej rundy (w przypadku dystansu Fan to 5 km) oraz 1-kilometrowego łącznika, który będzie pokonywany tam i z powrotem (od startu i do mety). Start, meta i kolarskie miasteczko będzie zlokalizowane na dziedzińcu szkoły, skąd wyjedziemy na ul. Wąską.

Pierwsze ok. 800 m po asfalcie: kolejno ulicami Skorupki, Bohaterów Ossowa i Długą do Żytniej, gdzie wjeżdżamy na pętlę Fan wokół Rezerwatu Grabicz. Początkowo drogą gruntową, potem leśnym duktem po igliwiu. Druga część dystansu częściowo po szerokich ścieżkach i drogą polną nieopodal zabudowań Nowego Ossowa, a powrót do mety ponownie ulicą Długą, tyle że w przeciwnym kierunku.

Na 4km odjazd na rundę Mini, która jest podobna, jeśli chodzi o nawierzchnię (czyli dość twardo i sucho, błota praktycznie brak), ale po przecięciu ul. Marszałkowskiej w Helenówce częste zmiany kierunku nadają jej mocno interwałowy charakter. Najdłuższy odcinek bez zakrętów to ok. 1000m (na 11 kilometrze), gdzie będzie zlokalizowany bufet. Cała reszta pętli meandruje w lesie między Ossowem a Majdanem. Po drodze kilka technicznych, ale płaskich singli, a po niespełna 13 kilometrach powrót i końcówka w ślad za dystansem Fan.

Po 15 km następuje rozjazd: Mini skręca w lewo do mety, a Max w prawo na drugą rundę. Ogólnie trasa nie powinna nikomu sprawić wielkiego kłopotu – poprowadzona w taki sposób, aby ominąć najbardziej rozjeżdżone, błotne drogi. W większości twarda, do przejechania nawet dla początkujących adeptów kolarstwa mtb.

Dobór opon. Dla wprawnych jeźdźców w zupełności wystarczą semi-slicki, ciśnienie w średnim zakresie. Jeśli przyprószy lub będzie mokro, sprawdzą się raczej bieżniki bardziej uniwersalne. Połamania kół!

Marek Gronowski, koordynator tras Poland Bike

 

PATRONI MEDIALNI